Posty

MASZ PRAWO !!!

Czy Wy też czujecie się w świecie prawa jak łyżka mieszająca tężejące masło? Brrrrr. Straszne! Te wszystkie paragrafy, akta, budynki pełne urzędników mówiących jakimś innym językiem. To dla mnie obcy świat, którego nie rozumiem, boję się i unikam. Nie wstydzę się, po prostu tak mam. Wy też? To już wiem, że nie jestem sama.

Nie znaczy to jednak, że będę obojętna na ten świat. Ciebie również namawiam, abyś nie zasilała grupy statystycznych Polek, które nie czują się pewnie w świecie paragrafów. Tym bardziej, że prawie każdego dnia mamy z nimi do czynienia. I wiecie doskonale, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z jego przestrzegania lub korzystania. W naszym codziennym życiu spotykamy się bardzo często z  paragrafami, umowami, podpisami czy zobowiązaniami, często pisanymi tzw. „drobnym druczkiem”. Praktycznie każdego dnia jesteśmy proszone o udostępnianie, wyrażanie zgody, podawanie swoich danych czy też nie robienie nic. I owo „nie robienie nic” też może mieć swoje skutki prawne. Szczególnie jeśli dotyczy niedbalstwa w dziedzinie umów cywilno- prawnych, niedopilnowanie sformułowań zawartych w tych umowach, nie reagowanie na wezwania czy też nie zgłaszanie przemocy domowej. Często są to skutki tragiczne i długotrwałe. Kobiety zdecydowanie bardziej niż mężczyźni wykazują się daleko idącą głupotą i ignorancją dotyczącą wszelkiego rodzaju papierów, które są „ nie wiadomo gdzie”. Zgadzają się na to, aby to „on zajmował się tymi wszystkimi papierami”, bo Ty „nie masz do tego głowy”. Dopiero w sytuacjach kryzysowych dociera do nich, że ich uległość finansowa i prawna działa na ich niekorzyść.  Fakt, że od ponad 100 lat mamy prawa wyborcze w Polsce nie oznacza, że na tym zaangażowanie kobiet musi się kończyć. Świadoma kobieta powinna być świadoma również pod kątem prawnym. Będąc kobietą po urodzeniu dziecka, pracującą, bezrobotną, zakładającą firmę nie pozwól sobie zapomnieć o swojej świadomości.

Kobiety często bywają zagubione, jeśli chodzi o znajomość prawa w obszarze przemocy rodzinnej. Nie wiedzą czy to, co dzieje się w ich domu to już przemoc czy jeszcze nie. Nie potrafią odczytać sygnałów, często czekają na jakiś „inny” moment, „jeszcze nie teraz”. A tymczasem takich sygnałów jest naprawdę wiele. W bardzo przystępny sposób opisała to pani Gabriela Morawska – Stanecka w artykule na swoim blogu My kobiety i prawo ,a którą miałam okazję poznać na Kongresie Kobiet i przekonałam, jak bardzo kobiety boją się działać, boją się ratować same siebie bo uważają, że prawo działa przeciwko nim. Strach i niewiedza jest u takich kobiet zwycięzcą. Nie zdają sobie sprawy z tego, że przemoc psychiczna i ekonomiczna to też przestępstwo i zamiast czekać na pierwszy cios powinny zająć się egzekwowaniem swoich praw. Poznaj swoje prawa, jest tak wiele narzędzi, jak internet chociażby. Nie żyj w „kieracie” tylko dlatego, że wkręcasz sobie, że nikt Ci nie pomoże. Nikt.. może tak, ale Ty sama na pewno. Możesz na pewno zacząć.  Prawo reguluje różne sprawy rodzinne, spadkowe, odszkodowawcze. Ale nikt za Ciebie tego nie rozpocznie, nikt nie zgłosi, nikt nie złoży odpowiedniego wniosku. Musi dojść do Twojej głowy, że przemoc domowa to przestępstwo, że rozwód to działanie, do którego Ty też masz prawo, to nie jest przestępstwo.  Tak jak co trzecie małżeństwo w Polsce również Twoje ma prawo się rozpaść. Masz przecież prawo do szczęścia i życia w szczęśliwym związku.

Jeśli w trakcie trwania małżeństwa dorabialiście się majątku, Ty też masz prawo do jego podziału. Nawet jeśli w dokumentach samochód należy do Twojego męża to niekoniecznie jest to stan faktyczny, tym bardziej że spłacaliście go oboje. Sąd może zadecydować inaczej, wystarczy się tego dowiedzieć, nie skreślaj tak łatwo samej siebie. Jeśli to Ty będziesz się zajmowała dziećmi po rozwodzie, walcz o alimenty dla nich!! Masz do tego prawo i ono za Tobą stoi. Nie biczuj się , że robisz coś złego. Zadbaj o posiadanie i odpowiednio bezpieczne przechowywanie wszelkich dokumentów, umów, faktur czy aktów własności. To na ich podstawie będziesz mogła się o cokolwiek ubiegać. Najważniejsze abyś miała świadomość i odpowiedzialność w sobie. Nie bądź głupią trzpiotką tylko dlatego, że jesteś kobietą. Masz prawa i z nich korzystaj!!

Powodzenia!!

4 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *