Posty

Dzieckiem być

Kiedy przypomnisz sobie ten swój dziecięcy świat to pewnie, tak samo jak ja, zobaczysz jasne, proste i klarowne życie. Pełne radości i beztroski. Ktoś się zajął, ktoś zaopiekował i ktoś brał odpowiedzialność. Pojawiają się też smutki mniejsze lub większe. Jednak zazwyczaj, u dużej części z nas, dzieciństwo było światem szczęścia.  Takiego szczęścia, do którego tęsknimy, kiedy życie nas doświadcza tragediami, zmusza do podjęcia trudnych decyzji czy krzywdzi nie biorąc pod uwagę naszych pragnień. Zostać znowu dzieckiem. Być odważną, nie przejmować się opiniami innych, czy strachem przed nieznanym. Chcemy czasem cofnąć się do tamtych, beztroskich lat i nie musieć decydować o  tym, czy oddać matkę do domu opieki, czy sprzedać dom rodzinny, czy wyjechać z kraju, który kochasz. Chciałybyśmy mieć znowu takie zwykłe szczeniackie marzenia i mocno wierzyć w ich spełnienie. Zdarzały Ci się takie momenty? Zamykałaś oczy w nadziei, że nikt Cię nie zobaczy? Chowałaś głowę w dłoniach myśląc, że to wszystko minie? Pewnie nie raz. Nawet będąc dorosłą kobietą, masz do tego prawo. I to wcale nie znaczy, że masz się stać dziecinną, beztroską czy jakąś oderwaną od rzeczywistości. Potraktować się dobrze po prostu. Rozpieścić. Szczególnie w obliczu święta dzieci, które już wkrótce.

001 (2)

Dbano o Ciebie wtedy, zadbaj i teraz. Opiekowano się Tobą, zaopiekuj się sama sobą. Rozpieszczano Cię, teraz Ty, sama się rozpieszczaj. Ciągle tak mało poświęcamy sobie czasu i uwagi. Ciągle są ważniejsze sprawy i ludzie. Z okazji Dnia Dziecka pozwól sobie na bycie dzieckiem, bo jak się okazuje to wewnętrzne dziecko znajduje się w każdej z nas. Nawet, jeśli przysypane stertą trosk i smutków, ono jednak jest. To przede wszystkim nasza radość, intuicja i ekspresja, nad którą nie panujemy. Dziecko by nie panowało. To radość z tego co posiadamy, co osiągnęłyśmy a nie porażki, które ciągną się za nami jak szary długi, koci ogon. Twoje wewnętrzne dziecko jest odpowiedzialne za kreatywne pomysły i nie pozwala w ich hamowaniu. Jeśli obudzisz je w sobie nie będziesz się zatem bała, czy wstydziła zabawy z latawcem na łące, stworzeniu obrazu z pieczątek, zrobionych z ziemniaka czy kupieniu sobie dużego landrynkowego lizaka. To wewnętrzne dziecko nie dopuści do usłyszenia głosu „co ludzie powiedzą”. Dziecka to nie obchodzi. Nic a nic. Pozwól sobie na radość z jakiegoś drobiazgu, z pierdół tak zwanych. Czasem popłacz, czasem śmiej się na głos. Bez kontroli, bez oglądania się za siebie. Nawet, jeśli wydaje Ci się to głupie. No i co z tego, że jest głupie? Tak często się powstrzymujemy przed tym wszystkim, a tłumienie emocji nie prowadzi do niczego dobrego.

003 (2)

Zrób sobie Dzień Dziecka. Cofnij się w czasie i powspominaj z rodzicami, lub rodzeństwem te wszystkie beztroskie czasy, pooglądaj zdjęcia. Przypomnij sobie dom rodzinny i wszystkie dziecięce zabawy. Daj sobie do tego prawo. Stań się, choć na chwilę, taką małą egoistką, jaką byłaś kiedyś. A byłaś na pewno, każde dziecko chce, by jego potrzeby były zaspokojone na pierwszym miejscu. Pozwól sobie na to. Wsłuchaj się w siebie i usłysz swoje potrzeby. Idź na lody, albo wybierz się na wycieczkę rowerową. Pobiegaj boso po trawie lub wytaplaj się w kałuży. Zrób to, na co masz ochotę. Zobaczysz, że to wcale nie jest takie trudne, a efekty mogą być spektakularne. Będziesz zaskoczona ile radości i pozytywnych myśli, taka jedna chwila może przynieść. Zwykłe wyprowadzenie siebie na spacer już przyniesie efekt 😊

Z okazji  Dnia Dziecka ja życzę Tobie, abyś obchodziła ten dzień, tak jakbyś była dzieckiem. Swoim dzieckiem. Abyś ugościła  samą siebie, zrobiła samej sobie prezent, pobawiła się tak, jak dziecko. Uszanowała samą siebie , tak jak szanujesz swoje dzieci. Dużo radości Ci życzę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *