Posty

Co wolno wojewodzie…

Od lat nie słyszałam tego stwierdzenia, choć jako dziecko PRL-u, towarzyszyło mi przez długie, czarno białe lata. Bardzo DUŻO nie było mi wolno. Wiedziałam, że nie mogę odzywać się nie pytana, sprzeciwiać nakazom i zachowywać „jak należy”. Granatowy fartuszek, zaplecione warkocze, krótkie paznokcie, nawet pod koniec liceum. A dziś, wyrażając swoje, własne, dojrzałe zdanie, na temat najbardziej drażniący Polaków, usłyszałam „co wolno wojewodzie to nie Tobie smrodzie”. To był ostatni argument mojego rozmówcy. W ogóle to ostatnia nasza rozmowa była. I tak sobie pomyślałam, że tym właśnie przejawia się brak dojrzałości u ludzi. Jako kobieta idąca do przodu i motywująca do tego samego inne kobiety, bardzo się oburzam na takie zachowania, tak w środku się oburzam. Butne i agresywne rozmowy, nie poparte wiedzą, kulturą i akceptacją są niezwykle niszczące każdego człowieka.

101969850_292530645119617_5143950079656300166_n

Tymczasem otaczamy się takimi ludźmi cały czas. Wiemy o ich słabościach, wiemy o ich niszczącej mocy a jednak nie potrafimy ich usunąć z grona osób wpływowych. Chcę Ci dzisiaj powiedzieć Kobieto Warta Milion, że nie tylko nie musisz się godzić na jakikolwiek wpływ, ale też możesz się starać nie być taką osobą. Bo Tobie też może to grozić. Czysta droga rozwoju, czyste serce i umysł sprzyjają Twojemu spełnianiu się. A zachowanie agresywne tę drogę zaburza. Ze względu na szacunek do samej siebie, naprawdę czasem potrzebujesz podjęcia decyzji o odsunięciu się od niektórych, toksycznych ludzi. Potrzebujesz myśleć pozytywnie o samej sobie i potrzebujesz konstruktywnej komunikacji a nie uderzania docinkami. Nawet wśród nas, kobiet, pojawia się tak wiele dobrych, zdrowych i motywujących relacji, ale również ostra krytyka za wszystko co się da. Powiem Ci to, co już wiesz – TAK SIĘ NIE DA ŻYĆ! Złość, która jest w nas, jad, którym plujemy zatruwa nas od środka. To nie jest trudne zrozumieć drugiego człowieka i wysłuchać go. Można oczywiście podyskutować i wyrazić swoje zdanie, ale w kulturalny i ASERTYWNY sposób. I teraz powtórzę słowo tak często używane, tylko w nieco innym kontekście. NIE!

102657846_3302066523145761_6587948397298417161_n

NIE wyśmiewaj. NIE obgaduj. NIE obrażaj. NIE poniżaj. Czy to tak wiele? Szkoda, że muszę o tym pisać, ale to jest ciągle żywy temat. Wiem, że nie będzie na tym świecie raju i nie wszyscy będziemy się kochać i spijać sobie miodek z dziubków. Ale kultury oczekiwać, może naiwnie, będę. Cudowne kobiety, którymi się otaczam pochodzą z różnych rodzin, dzielnic, miast czy krajów. Z różnych kultur, wyznań i mają bardzo różniące się poglądy. I wiecie co? Można się dogadać. Można normalnie rozmawiać i można się szanować i

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *